Czy naprawdę potrzebujesz słabych zdjęć?
Każdy biznes potrzebuje zdjęć?
W dzisiejszych czasach każdy biznes potrzebuje zdjęć, zapytacie dlaczego? Człowiek jest wzrokowcem, a piękno fotografii jeszcze bardziej intensyfikuje doznania u potencjalnego klienta. To dlatego duże marki wydają astronomiczne kwoty na fotografów i zdjęcia potrzebne do promowania swojego biznesu. Dobrze zrobione zdjęcia to połowa sukcesu, to na nich właśnie spoczywa pierwszy kontakt klienta z naszym produktem, to one wprowadzają u klienta zaciekawienie – pod jednym warunkiem – jeśli są dobrze zrobione. Czy naprawdę potrzebujesz słabych zdjęć?
Fotografia wnętrz
Jest bardzo istotna, ponieważ każdy z nas chodzi do restauracji, kina, hotelu czy wybiera się na zagraniczne wczasy. Wszędzie tam zdjęcia mają nas skłonić do wybrania właśnie tego, a nie innego miejsca. Coraz więcej klientów decyduje się na zdjęcia wnętrz, rośnie ich świadomość jak jest to potrzebne w nowoczesnej promocji.
Dlaczego dobra fotografia wnętrz jest tak ważna? W dobie komórek, mających coraz lepsze aparaty, każdy może zrobić zdjęcie. O jednym trzeba pamiętać – nie oddadzą tego, co fotograf pokaże poprzez profesjonalne ujęcia i co najważniejsze zrobione z wizją i pomysłem. Na co komu zdjęcie kaloryfera czy parapetu w apartamencie, który właśnie chcemy wynająć na wczasy? To fotograf ma pokazać w jak najlepszym świetle wnętrze, poprzez dobór oświetlenia, umiejętnego ustawienia się z aparatem w owym wnętrzu oraz wybranie pory dnia w stosunku do fotografowanego wnętrza. Wielu z moich klientów zleca mi kilka razy fotografowanie tych samych wnętrz ale o różnej porze dnia czy roku, wszystko dlatego, że światło jest zmienne i inaczej oddziaływuje na fotografowane wnętrze. Apartamenty na Walentynki w większości wypadków fotografowane są po zmroku lub wieczorem, przy świecach i nocnych lampach, aby jak najlepiej oddać klimat danej chwili. Hotele, restauracje praktycznie większość z nich fotografuję za dnia, tak, aby pokazać widok za oknem co nie jest częstym zjawiskiem. Wielu fotografów pomija ten aspekt. Na przykład: wynajmujemy sobie hotel w Gdańsku, z widokiem na rzekę Motławę, którą widać z apartamentu. Cóż z tego skoro fotograf zapomniał o tym i zamiast widoku jest w oknie, jedna wielka biała plama. Dla mnie jest to nie do przyjęcia, chyba, że widok jest nieciekawy, to zasłaniam rolety czy zasłony. Kolejna rzeczą, na którą sam zwracam uwagę często przeglądając oferty na znanym portalu z hotelami, to fotografowanie wnętrz obiektywem zwanym rybie oko, które deformuje kompletnie wnętrze. W takim przypadku jako klienci nie mamy zupełnie odniesienia, jak w danym pomieszczeniu jest dużo miejsca.
Wnętrza
To przede wszystkim szerokie plany, umiejętne wykorzystanie szerokokątnego obiektywu i pokazanie tego, co na prawdę ważne ale bez przesady i przerysowywania rzeczywistości. Kolejną ważną rzeczą na jaką zwracam uwagę przy robionych przeze mnie zdjęciach, to aby wszystko było proste i trzymało pion. Nie może być sytuacji takiej, że ściany zbiegają nam się do środka, bo fotograf nie mając dość umiejętności kucnął, aby ująć jak najwięcej pomieszczenia ale zapomniał o wyprostowaniu ujęcia w edycji na komputerze. Jednym z wyróżników mojej fotografii jest nieużywanie lamp błyskowych we wnętrzach, stosuje tylko i wyłącznie światło naturalne, oczywiście przy współpracy oświetlenia w danym wnętrzu, po to aby zatrzymać charakter fotografowanego miejsca. Taki sposób fotografowania daje nam bardzo naturalne efekty, kolory i co najważniejsze poczucie, iż dane miejsce jest prawdziwe, a nie że jest animacją komputerową. Wielu z moich klientów szanuje mnie za samodzielną pracę, mianowicie iż nie potrzebuję dodatkowej osoby na planie zdjęciowym do pomocy przy układaniu pościeli, mebli czy też „porządków” w aranżacji wnętrza do zdjęć. Jest to ważne, ponieważ nie trzeba delegować specjalnie osoby, która ma swoje obowiązki. Wiadomo, że czasami przy bardziej złożonych projektach ktoś przybędzie do pomocy, jednakże są to sytuacje sporadyczne. Na dobrą fotografię wnętrz składa się wiele elementów , na które trzeba zwrócić uwagę.
Doświadczenie
Te wszystkie rzeczy to lata doświadczeń i ciągłego rozwoju w tej dziedzinie, tak aby klient dostał jak najlepszej jakości zdjęcia, aby nie musiał się ich wstydzić na swojej stronie internetowej. Co ważne, dobra fotografia wnętrz to spory wydatek, nie raz spotkałem się z ofertami 20-30 zł za gotowe zdjęcie, poniżej kilka przykładów jak nie robić takich zdjęć. Na pracę przy takich realizacjach składa się wiele czasu już podczas fotografowania, ale druga część zadania to montaż i obróbka w domu , która zabiera drugie tyle czasu co samo fotografowanie. Podam Wam przykład z niedawnej realizacji w dużym hotelu. Czas zdjęciowy 9 godzin, późniejsza obróbka tego wszystkiego to minimum 4 dni pracy. Wielu klientów o tym zapomina.
Tak wygląda praca przy fotografiach wnętrz. Mam nadzieję, że choć trochę zobrazowałem Wam prace przy takich zdjęciach.
Jak nie fotografować
Poniżej kilka obiecanych przykładów jak nie powinno się fotografować. Następnym razem zrobię wpis stricte techniczny, czego unikać przy takiej fotografii.
Przykłady poniżej (kliknij w link)
A na sam koniec efekt mojej pracy a także zdjęcia Before and After dla jeszcze większe pokazania różnić.